ZOO Liberec: Nové bistro, víc místa pro žirafy

Verze pro tisk |

Nové bistro, víc místa pro žirafy i údolí ohrožené divočiny. Liberecká zoo chystá novinky

Na celou řadu novinek se mohou těšit návštěvníci liberecké zoologické zahrady v roce 2023. Kromě nové expozice pro papoušky nestor kea nebo zrekonstruovaného pavilonu opic se zahrada chystá představit i další nové exotické druhy zvířat a koncem jara otevřít nové moderní bistro. V plánu má také obnovit pravidelné vydávání informačního zpravodaje. Proměnou projde i Středisko environmentální výchovy Divizna, které získá novou střechu anebo útulek Archa, kde by mělo dojít k rekonstrukci venkovních výběhů pro psy v nouzi.

Při převzetí zoologické a botanické zahrady jsme slíbili, že začneme ihned opravovat to, co opravu potřebuje a tam, kde musíme projektovat, zahájíme výběrová řízení na projektování. Tento slib držíme. Už v loňském roce si mohli lidé všimnout významného vylepšení dětského koutku a řady dílčích oprav v zahradě. Také na botanickou zahradu nezapomínáme. Nový ředitel předloží v příštích měsících návrh na potřebné investice v nejbližším období. Vše probíhá v úzké spolupráci s městem, kde máme dohodu o odsouhlasení investic na příslušný rok,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

I přes současné mrazivé teploty vládne v zoologické zahradě čilý stavební ruch. V horní části areálu se dokončuje stavba nového pavilonu a chovatelského zázemí pro novozélandské papoušky nestor kea. To vzniká přestavbou léta nevyužívané dřevěné budovy, která kdysi sloužila jako letní toalety. Součástí pavilonu budou dvě venkovní voliéry a jedna vnitřní expozice. Domov v něm najdou dva páry nestorů kea, které momentálně obývají venkovní expozice pavilonu tropů původně určené pro zoborožce.

Jsme jedna z mála organizací na světě, které se daří nestory kea pravidelně úspěšně odchovávat. I z tohoto důvodu jsme se rozhodli postavit jim zcela nový samostatný pavilon, díky kterému získají tito mimořádně chytří a ohrožení papoušci lepší a důstojnější chovatelské podmínky,“ řekl zoolog a kurátor ptactva Jan Hanel. Stavba, která vyjde libereckou zoo zhruba na 7 milionů korun, by měla být hotová do letošního jara.

Současně se stavbou expozice nestorů kea se pracuje v pavilonu opic, který je již od září loňského roku uzavřen. Jeho vnitřní část prochází výraznou rekonstrukcí. Menší druhy opic, které pavilon obývají, se dočkají větších prostor a návštěvníci se mohou těšit na nový design interiéru připomínající tropický deštný les i zbrusu novou podlahu a skla, jež zpříjemní výhled na chované primáty. Pokud vše půjde podle plánu, liberecká zahrada by ráda zrekonstruovaný pavilon představila nejpozději do konce března.

O několik desítek metrů dál, naproti voliérám s dravými ptáky, zoo letos otevře nové bistro, které rozšíří nabídku občerstvení v areálu zahrady a bude více vyhovovat aktuálním trendům ve stravování. Součástí bistra bude i venkovní posezení v příjemném prostředí plném zeleně a okrasných květinových záhonů.

Kompletní rekonstrukcí a přestavbou by ale měly postupně projít i další pavilony a výběhy. Koncem minulého roku bylo již podruhé vyhlášeno výběrové řízení na zhotovení projektové dokumentace na kompletní rekonstrukci pavilonu žiraf, její návštěvnické části i venkovního výběhu, který by se měl téměř zdvojnásobit. „S rekonstrukcí, která přinese nejen lepší tepelně izolační vlastnosti budovy, ale také důstojnější prostředí pro zvířata i návštěvníky, bychom rádi začali ještě v průběhu tohoto roku. Zda se nám to podaří, ale záleží na mnoha faktorech, lidských i zoologických. Po dobu rekonstrukce totiž bude potřeba naše stádo žiraf dočasně přesunout do jiné zoologické zahrady,“ dodal ředitel zoo David Nejedlo.

Mezi další rozpracované projekty patří i kompletní rekonstrukce pavilonu levhartů, protierozní opatření ve výběhu oslů somálských nebo rekonstrukce Labutího jezera se stavbou zimoviště pro lemury a pelikány. Během tohoto roku bude také vyhlášen soutěžní dialog na tvorbu architektonicko-urbanisticko-krajinářské studie na využití nového zhruba dvanáctihektarového území, o které se zoo postupně v následujících letech rozšíří. Má pracovní název Údolí ohrožené divočiny.

Stavební práce se ale nesoustředí pouze na samotný areál zoologické zahrady. Začátkem tohoto roku se podařilo dokončit rekonstrukci střechy i celého horního patra a půdy prostor Střediska environmentální výchovy Divizna, které tak brzy bude moci znovu otevřít své dveře libereckým školám, dětem a jejich učitelům. Během roku plánuje zoo také opravit všechny venkovní výběhy pro chované psy v nouzi v útulku Archa. Novinek se dočká i dětský koutek, kde po skončení návštěvnické sezony začne stavba nového bistra s rozšířenou nabídkou jídel i pro ty nejmenší strávníky. Připravuje se též projektová dokumentace na kompletní rekonstrukci historické budovy Lidových sadů, která by, pokud se podaří získat dotaci, měla začít začátkem následujícího roku.

Vedle stavebních úprav se ale návštěvníci mohou v tomto roce těšit i na zcela nové živočišné druhy, které zahrada plánuje zařadit do své kolekce chovaných zvířat. „Během jara bychom rádi představili zcela nové chovatelské zázemí a expozice, které vzniknou v pavilonu ZooExpo. Budou věnované zejména tropickým obojživelníkům a domov tam najde více než desítka nových unikátních druhů žab,“ přiblížil Nejedlo. „Žabky ale nebudou jediní noví zástupci živočišné říše. Náš chov rozšíříme i o nový vzácný druh amerického savce, jehož jméno zatím nechceme prozrazovat a necháme si to jako překvapení.“

Aktivní zůstane zahrada i na poli terénní ochrany přírody. Ve spolupráci se svými terénními zoology a neziskovými organizacemi se bude nadále podílet na potírání pytláctví a ilegálního obchodu s ohroženými druhy zvířat v oblasti jihovýchodní Asie. Na indonéském ostrově Bangkaru se zapojí do ochrany a výzkumu unikátního ostrovního ekosystému, který je domovem i jedné z posledních populací loskutáka niaského a významným kladištěm mořských želv. V rovníkové Africe bude podporovat aktivity usilující o záchranu divokých populací slonů a na filipínském ostrově Negros pomůže zajistit veterinární péči v tamní záchranné stanici pro ohrožené druhy zvířat filipínské fauny.

Stejně jako v předchozích letech, i letos si zoologická zahrada připravila pro veřejnost celou řadu zábavných, společenských i vzdělávacích akcí. Zájemci se opět mohou těšit například na pravidelná setkání se zoology v rámci pořadu ZooObjektiv, na oblíbený Zooples, na již tradiční akci Den Země nebo Den zvířat. Novinkou bude pravidelný informační newsletter, jehož tradici plánuje zoo letos opět obnovit.

Celý rok se v liberecké zahradě také ponese v duchu příprav na oslavy 120. výročí, které vypuknou již koncem tohoto roku vydáním knihy mapující celou historii nejstarší zoo u Čechách. „Jsem velice vděčný a děkuji Statutárnímu městu Liberec i našemu zřizovateli Libereckému kraji, že díky jejich nové dohodě o podpoře se liberecké zoo daří úspěšně naplňovat své poslání, vzdělávat společnost, bavit návštěvníky, a především se podílet na záchraně ohrožených druhů a při tom se zároveň profesně posouvat, růst a po dlouhých letech se i stavebně rozvíjet,“ uzavřel ředitel David Nejedlo.


 


 

  1. Jan Mikulička

  2. odborný zaměstnanec pro styk s veřejností

  3. Facebook: Libereckykraj

  4. Twitter: Libereckykraj

  5. Instagram: Libereckykraj

alt
Nahoru