KOSTEL JE ZACHRÁNĚN!

Verze pro tisk |

NOVÁ STŘECHA KOSTELA MJH V ČESKÉ LÍPĚ

 

Když se podíváme na sluncem ozářený kostel Mistra Jana Husa v České Lípě,

může se nám zdát, že na nás volá: MÁM NOVOU STŘECHU! 

A ono to tak skutečně je. Kostel pokrývá nová střešní krytina a pod ní je nová většina krovů a všechny latě. Zvláště náročná byla pokrývačská práce na rotundových částech kostela – na atypické střeše tvaru kužele na základně elipsy. Tady se musela každá jednotlivá taška brousit do určitého tvaru, aby tašky na sebe přesně nalehly.

Letošní oprava je pokračováním opravy v roce 2021, kdy jsme obnovili unikátní strop kostela tvořeného omítkovou skořepinou nesenou železnou drátěnou konstrukcí zavěšenou do podlahových trámů půdy. Tento strop právě vytváří výjimečné akustické hodnoty interiéru kostela. Současně byly vyměněny některé nosné trámy a vytvořena nová podlaha půdy. V důsledku dosloužilé střechy, která nezabránila zatékání, došlo ke zničení některých nosných trámů, a to způsobilo posunutí stropu o 10 cm. Tím byla narušena statika kostela a hrozilo zhroucení stavby.

Dnes můžeme říci: KOSTEL JE ZACHRÁNĚN!

Letošní oprava stála 2 470 000 Kč, loňská více než 2 015 000 Kč.

 

Velmi děkujeme Libereckému kraji, Česko-německému fondu budoucnosti, Ministerstvu kultury ČR a městu Česká Lípa za poskytnuté dotace, a všem občanům, kteří přispěli na veřejnou sbírku Na záchranu kostela MJH. Děkujeme naší Královéhradecké diecézi CČSH, která částečnou půjčkou a částečnou finanční výpomocí zabezpečila celou čtvrtinu uvedených nákladů.

Vysoké půjčky jsou pro naši malou náboženskou obec opravdu velké břemeno. Proto si velmi vážíme každého sebemenšího příspěvku od Vás, různých dárců. 

Kostel ještě mluví dál. Říká, že je moc rád, že se o něj už několik let pečlivě stará

generální dodavatel stavby – stavební společnost GEDOS N. B. s.r.o., jejímž jednatelem je Ing. Roman Nacházel.

Děkujeme za perfektně provedenou práci.

 

Mgr. Marie Truncová,

farářka CČSH v České Lípě

alt
Nahoru