Procházka za moderní architekturou Rumburku

Verze pro tisk |

V úterý 22. 6. 2010 se uskuteční vycházka za moderní architekturou Rumburku před rokem 1945. Rumburk moderní - to je název akce, při níž se účastníci dozvědí mnohé o budovách a místech, kolem nichž denně chodí, ale nevšímají si jich. Tentokrát je nebudou míjet jako kulisu, ale podívají se vzhůru na detaily fasád a sochařské výzdoby.

Program je připraven jako zážitkový. Zajímavé budovy nebudou ukázány pouze zvenku a účastníci je i navštíví. Následovat bude promítání dobových fotografií, stavebních plánů a připomenutí dalších staveb a životních osudů architektů, tvořících před 2. světovou válkou v Rumburku. Sraz je 22. 6. 2010 v 17.00 hod. před Loretou v Rumburku. Průvodkyněmi bude spoluautorka knihy Slavné vily Ústeckého kraje a pracovnice Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem Mgr. Alena Sellnerová a Bc. Ester Sadivová z Muzea Rumburk. Akci pořádá Římskokatolická farnost - děkanství Rumburk a Oblastní muzeum Děčín, pobočka Muzeum Rumburk za podpory Města Rumburk v rámci projektu (Ne)známý Rumburk. Vstupné je dobrovolné.
Při vycházce a následné přednášce se účastníci vydají proti proudu času do doby, kdy Rumburk díky výstavbě mnoha veřejných budov z přelomu 19. a 20. století dostal téměř velkoměstský ráz. Hovořit se bude o řadě architektonicky hodnotných staveb, jejichž autoři byli po roce 1945 zapomenuti. Znovuobjevováni jsou teprve v posledních letech. „Nahlédneme např. do unikátní bývalé kavárny Café Henke (později restaurace Venuše), postavené ve stylu art deco. Kvalitu stavby při své dubnové návštěvě ocenil i architekt David Vávra. Autor stavby, německý architekt Emil Rössler, pro něj nebyl neznámý, při natáčení televizního cyklu Šumná města se setkal s jeho vilou v Děčíně. Při vycházce se dále podíváme do bývalé městské spořitelny a jejího trezoru, který sehrál významnou roli při osvobozování Rumburku 9. května 1945. Prohlédneme si někdejší Německou zemědělskou a průmyslovou banku (bývalá Komerční banka) od německého architekta Fritze Lehmanna, autora řady staveb v Praze. Zazní informace o secesní budově gymnázia od Aloise Körbera, dále České eskomptní bance a kreditním ústavu (dnes městský úřad) a bývalém kině Revoluce (dnes obchodní dům)“, uvedl za pořadatele páter Jozef Kujan.
V rámci projektu (Ne)známý Rumburk budou dále ve čtvrtek 15. 7. 2010 představeny sakrální stavby Rumburku a v říjnu průmyslové objekty. Vyvrcholením bude výstava dobových fotografií Zmizelý Rumburk, která se uskuteční 15. 9. až 20. 11. 2010 v ambitu loretánské kaple v Rumburku.
 

Nahoru