Reakce na petici proti stěhování Romů do Mimoně

Archiv
Verze pro tisk |


„ … sdělujeme Vám, že město Mimoň vyzýváte touto peticí k porušování základních lidských práv a svobod, a to zejména:


Každý má právo vlastnit majetek. Vlastnické právo všech vlastníků má stejný zákonný obsah a ochranu.


Obydlí je nedotknutelné: není dovoleno do něj vstoupit bez souhlasu toho, kdo v něm bydlí.


Svoboda pohybu a pobytu je zaručena.“


Dopis jsem jako informaci obdržel v materiálech pro jednání rady, které mi moji rodinní příslušníci dopravili na dovolenou pod stanem. K dopisu jsem se vyjádřil a vyjádření zaslal ihned (6. 8.) tak, aby došel na MěÚ do jednání rady 8. 8. 2001. V usnesení z této rady však o tom není ani zmínka. Proto dopis zveřejňuji:


„Vážený pane starosto, vážení radní! Ještě jednou omlouvám svou neúčast na jednání 8. 8. 2001 (dovolená mimo okres). K zaslaným materiálům nemám připomínek s výjimkou „Sdělení ve věci Petice ze dne 7. 7. 2001.“ S tímto sdělením nesouhlasím a připojuji se k autorům Petice. Dle mého názoru, o jehož přiložení pro členy rady tímto žádám:


1) Petice nevyzývá k porušování základních práv a svobod.


2) Petice nezpochybňuje právo vlastnit majetek.


3) Budova na Pražské ul. č.14 obsahuje nebytové prostory a nelze ji označit za obydlí a už vůbec ne pro 12 rodin (nejvýš 4).


4) Připustí-li kdokoli ubytování 12 rodin v tomto prostoru, ohrožuje pořádek, životní prostředí v domě i okolí.


5) Jak se bránit nevítaným obyvatelům nám předvedli v Ruzyni britští úředníci, kteří si to dovolili v podstatě bezdůvodně na území cizí země. Zatímco obavy domácích občanů Mimoně jsou konkrétní, důvodné, oprávněné a sdílím je. (Pan Kavan Vám jistě vysvětlí, že o omezení pohybu osob se nejedná.)


6) Pokud hodlají občané z Mladé Boleslavi dům na Pražské č. 14 a jeho nebytové prostory využít pro obohacení nabídky podnikatelských služeb pro občany města Mimoně, nechť takový záměr předloží.


Ve Rváčově (u Lomnice nad Popelkou) 6. 8. 2001 (odesláno téhož dne)


Dodatek: Že nejde o rasovou záležitost je zřejmé. Pod peticí je podepsána řada dlouhodobých a řádných rómských občanů Mimoně. Dle reakce občanů je zřejmé, že kdyby petiční výbor vyvinul větší aktivitu, bylo by pod peticí podepsáno nejméně desetkrát více občanů, než oněch 107, když jsem se sám dobrovolně označil za stoosmého. Např. i obyvatelé Domu s pečovatelskou službou, který stojí hned na druhé straně ulice a jehož obyvatelé jsou průběhem událostí upřímně vyděšeni. Dle informace petičního výboru byla podána i stížnost pro porušování stavebního zákona, neboť v objektu se konají stavební úpravy. To potvrdila i zpráva v okresním tisku Českolipský deník ze dne 28. 8. 2001, která objekt označila za bývalou školu. Nejsem až takovým pamětníkem. Jsem v Mimoni od r. 1982 a v té době byla v budově provozovna radiotelevizní služby Okresního podniku místního průmyslu (OPMP) v Mimoni, jehož jsem byl do roku 1989 zaměstnancem. Cílem stavebních úprav je viditelně „na černo“ předělat nebytové prostory na bytové a dožadovat se změny v zápisu na katastru nemovitostí. Problém devastace uvnitř města (tak vnímám snahy o ubytování několika desítek lidí na několika desítkách čtverečních metrů) je prvním, ale další hrozí následovat. Hovoří se o bývalé hospodě v Pertolticích, bývalé Mateřské škole podniku Mitop v Mimoni na letné i o dalších domech na Pražské. Problém, se kterým si město, včetně městské policie, v jeho počátcích pořádně neví rady, hrozí přerůst do mnohem větších rozměrů nejen v Mimoni, ale i okolních obcích, jako Pertoltice, či Ralsko."


                                                 

Nahoru