Nenechte si ujít 5. ročník LENFESTu v Kamenickém Šenově

Verze pro tisk |

LENFEST 2020
5. ročník festivalu lnu, jeho výtvarného zpracování a designu
Kamenický Šenov, Sklářské muzeum a přilehlá zahrada
11. 7. 2020 / 11 – 19 hodin

V sobotu 11. července se uskuteční již pátý ročník festivalu, který pravidelně představuje přírodní materiál – len v jeho mnoha podobách. Festival se koná za finanční podpory Města Kamenický Šenov a místem setkání je Sklářské muzeum a přilehlá zahrada. Hlavním pořadatelem akce je ateliér JEN LEN, který také sídlí v Kamenickém Šenově.

LENFEST je setkáním s tradiční českou plodinou a textilním materiálem, jemuž je dnes věnováno stále více pozornosti. Festival přibližuje len širší veřejnosti, aby v něm znovu poznala materiál, který je šetrný k životnímu prostředí a byl odpradávna považován za symbol čistoty a krásy. Zároveň zlehka připomene historickou souvislost zpracování lnu s místní sklářskou výrobou a obchodem.

V prostorách kamenickošenovského muzea přivítáme letos prodejce a výtvarníky z nejrůznějších koutů Čech a Moravy. Festivalu se zúčastní také rodinná firma Avomeri linen, jejíž majitelé pocházejí z Běloruska, kde je tradice výroby lněných tkanin hluboce zakořeněna a tato společnost k nám přiváží len právě odtud. Návštěvníci si budou moci zakoupit autorskou lněnou metráž, designové oděvy, hračky, šperky, mýdla, interiérový textil a doplňky, tašky, dřevěné výrobky a košíky. K vidění bude předení lnu na kolovratu a háčkování lněnou přízí. 

LENFEST každý rok nabízí také tvůrčí dílny pro děti i dospělé – tentokrát to bude tvorba květinových vazeb, navlékání korálků, šití drobné hračky, barvení dřeva a jeho napouštění lněným olejem a výroba oblíbených buttonů. Atmosféru akce dokreslí instalace interiérového designu z pražského studia výtvarnice Hany Kroa, která ve 14 hodin promluví o kouzlu lněného materiálu v moderním i klasickém interiéru. Další výtvarná instalace představí kolekci originálních lněných oděvů značky MYM-eco Martiny Benešové z České Lípy. 

Zajímavým zpestřením bude promítání prezentace „Od semínka k haLENce“, která jednoduchým způsobem seznámí se základními postupy během zpracování lnu.
Během dne jsou připravena dvě hudební vystoupení. V 15:30 to bude Roman Hudziec (kytara, zpěv) a v 18 hodin vystoupí Ctirad Macháně s netradičním, původně meditačním nástrojem hang drum.
 

alt
Nahoru