Dnes je 21. 01. 2025
svátek má Běla

Lípa Musica zve na týden s Hanou Blažíkovou a návrat do Německa

21. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nabízí týden se dvěma projekty letošní umělecké garantky – sopranistky Hany Blažíkové. Na státní svátek Den české státnosti festival zařadil provedení ukázek z Jistebnického kancionálu, klíčového pramene evropské středověké kultury, v podání ženského vokálního souboru Tiburtina pod vedením Barbory Kabátkové. Tento koncert se uskuteční v kostele sv. Jakuba staršího v České Kamenici. V pátek 30. září zavítá festival letos podruhé do saského příhraničí, a to do kláštera St. Marienthal nedaleko Žitavy, který se stane dějištěm provedení ukázek ze španělské písňové sbírky Cantigas de Santa Maria v podání Hany Blažíkové, Barbory Kabátkové, Margit Übellacker a Martina Nováka. V Sasku festival zůstane i v pondělí 3. října, kdy je na programu tradiční slavnostní koncert na svátek znovusjednocení Německa. V evangelicko-lutheránském kostele ve Waltersdorfu se představí Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory a představí část ze svého objevného projektu – uvedení Händlových Chandos Anthems. Na všechny zmíněné koncerty je možné zajistit si vstupenky ve festivalovém předprodeji či online. A festival aktuálně získal i nového partnera, je jím Skupina ČEZ!

Pro svůj třetí koncert na festivalu Lípa Musica jsem chtěla vybrat kontrastní repertoár a oslovila jsem Barboru Kabátkovou a spolu s Tiburtina ensemble předneseme skladby z Jistebnického kancionálu. Tiburtina se věnuje převážně hudbě středověku – gregoriánskému chorálu nebo středověké polyfonii a je to tedy jiná poloha, než v jakém jsem se představila doposud – v repertoáru vrcholného baroka a romantickém písňovém programu. Tento program je také velmi specifický v tom, že zazní chorál ve staročeštině a myslím si, že to do této hudby přináší nový pohled a je to taková možnost se trochu vcítit do mysli tehdejšího člověka,“ uvádí k projektu Hana Blažíková, sopranistka a umělecká garantka festivalu.

Svatováclavský koncert v České Kamenici tedy nabídne další z vokálních poloh nejen v případě účinkování koncertní garantky, ale i v rámci celkového dramaturgického zaměření festivalu, jemuž v letošním roce vévodí oslava krás lidského hlasu a představení zpěvu jako zrcadla lidské duše. Po setkání s husitským chorálem zpívaným ve staročeštině se Hana Blažíková v St. Marienthalu představí symbolicky jako interpretka španělských duchovních písní věnovaných zázrakům vykonaných Pannou Marií z nejrozsáhlejší sbírky svého druhu v celé Evropě.

"Pro svůj poslední koncert jsem vybrala velmi osobní repertoár, a to Cantigas de Santa Maria. Je to sbírka, která vznikla na dvoře krále Kastilie a Leonu na konci 13. století a zahrnuje asi čtyři sta písní. Ty písně jsou překrásné. Já jsem se s nimi poprvé seznámila někdy v patnácti letech a úplně jsem se do nich zamilovala. A když jsem začala hrát na harfu, tak to byl můj cíl – umět doprovodit sama sebe, když zpívám Cantigas de Santa Maria. A teď se mi to konečně poštěstilo a připravila jsem spolu s Barborou Kabátkovou tento koncertní repertoár. Cantigas de Santa Maria mají úplně unikátní zvukovost, protože hudba tehdejšího Španělska byla nejen hudbou ovlivněnou francouzskými trubadúry, evropským gregoriánským chorálem, ale mísily se tam i vlivy arabské, protože těsně před tím byla reconquista – křesťané dobyli zpátky Iberský poloostrov. A nesmíme zapomínat, že i na dvoře Alfonse X. bylo několik židovských hudebníků, takže jde o velmi pestrou hudbu. Tento program má velmi komorní obsazení, vystoupím já a Barbora Kabátková jako zpěvačky a hráčky na harfy a s námi potom Margit Übellacker na dulce melos, což j takový středověký cimbál či psalterium a perkusista Martin Novák," doplňuje Hana Blažíková.

Novým partnerem festivalu v kategorii Stříbrné listy se stala Skupina ČEZ. Ta patří mezi nejvýznamnější ekonomické subjekty v České republice a působí dále v zemích západní, střední a jihovýchodní Evropy. Hlavni předmět podnikání tvoří výroba, distribuce, obchod a prodej v oblasti elektřiny a tepla; obchod a prodej v oblasti zemního plynu; poskytování komplexních energetických služeb ze sektoru nové energetiky a těžba uhlí. Skupina ČEZ je jednou z deseti největších energetik v Evropě, má více než 3,5 milionů zákazníků a zhruba 28 tisíc zaměstnanců. Během své existence odvedla z dividend svým akcionářům 343 miliard korun. Z toho českému státu více než 230 miliard korun a další desítky miliard korun na srážkové dani z dividend. Skupina ČEZ je partnerem celé řady projektů, mezi které se s potěšením zařadil i MHF Lípa Musica.

„Rád bych přivítal do naší partnerské sekce společnost ČEZ, která se stává Stříbrným listem Lípy Musicy. Velice si vážíme důvěry této významné společnosti a věříme, že naše spolupráce bude oboustranně naplňující a přinese z hlediska dlouhodobého rozvoje kulturní mapy severních Čech prostor pro stabilitu a rozvoj kulturní společnosti našeho regionu,“ říká k partnerství Martin Prokeš, ředitel festivalu.

Více informací na www.lipamusica.cz.

alt
alt