Předprodej na zahajovací koncert příští Lípy Musicy zahájen!

Verze pro tisk |

22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica bude slavnostně zahájen v pátek 1. září 2023 tradičním Koncertem pro Liberecký kraj. Ten se uskuteční již po šesté a tentokrát nabídne v Divadle F. X. Šaldy v Liberci klavírní galakoncert. Jeho protagonistou bude jeden z mezinárodně nejúspěšnějších českých klavíristů Lukáš Vondráček, jenž se po pěti letech vrací na Lípu Musicu. Tentokrát provede Druhý klavírní koncert Sergeje Rachmaninova za doprovodu festivalového debutanta – Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, jehož taktovky se ujme šéfdirigent tělesa Tomáš Brauner. Večer bude předznamenáním ročníku, jehož ústřední dramaturgickou linií bude tentokrát klavírní umění. Koncert se uskuteční za laskavé podpory Libereckého kraje a další exkluzivních partnerů. Vstupenky na tento galakoncert jsou v prodeji od pondělí 28. listopadu v cenových kategoriích od 800 do 1.400 Kč ve festivalové pokladně a online na www.lipamusica.cz.

Ve čtyřech letech Lukáš Vondráček poprvé veřejně vystoupil. Jako patnáctiletý v roce 2002 debutoval s Českou filharmonií a Vladimírem Ashkenazym, po kterém následovalo v roce 2003 velké turné po USA. Jeho přirozená a jistá muzikálnost a pozoruhodná technika ho již dávno pasovaly za nadaného a vyzrálého hudebníka. Celosvětového uznání dosáhl díky mnoha mezinárodním oceněním, především Grand Prix v Soutěži Královny Alžběty v Bruselu v roce 2016 spolu s prvními cenami na celé řadě dalších mezinárodních klavírních soutěžích. Po ukončení studia na Hudební akademii v Katovicích a Vídeňské konzervatoři získal Lukáš Vondráček umělecký diplom na bostonské New England Conservatory pod vedením Hung-Kuan Chena, kterou absolvoval s vyznamenáním v roce 2012. V posledním desetiletí Lukáš Vondráček procestoval celý svět a spolupracoval s orchestry, jako jsou Philadelphia a Sydney Symphony Orchestra, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Frankfurt Symphony Radio Orchestra, Philharmonia Orchestra, Filharmonie Oslo a Nizozemská filharmonie pod vedením dirigentů, jako jsou Paavo Järvi, Gianandrea Noseda, Yannick Nézet-Séguin, Marin Alsop, Christoph Eschenbach, Pietari Inkinen, Vasilij Petrenko, Jakub Hrůša, Anu Tali, Xian Zhang, Krzysztof Urbański, Stéphane Denève a Elim Chan a mnoho dalších. Recitály ho zavedly do hamburské Elbphilharmonie, Flagey v Bruselu, lipského Gewandhausu, vídeňského Konzerthausu, Concertgebouw v Amsterdamu a na renomované festivaly, jako je Menuhin Festival Gstaad, PianoEspoo ve Finsku, Pražské jaro a Klavírní festival v Lille. A i aktuální sezóna je po nedávné spolupráci s předními americkými tělesy nabitá řadou renomovaných festivalů a orchestrů.

Program slavnostního zahajovacího koncertu nabídne kromě klavírního díla Sergeje Rachmaninova i Osmou symfonii Antonína Dvořáka zvanou Anglická. Její interpretace se ujme oficiální orchestr hl. města Prahy, tedy Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, který se na Lípě Musice představí poprvé v historii. Umělecké renomé a respekt orchestru založeného v roce 1934 spoluvytváří a současně podtrhuje nejen spolupráce s mezinárodně uznávanými dirigenty a špičkovými sólisty, ale i hostování v celé řadě zemí světa. Dlouhou tradici orchestru dokládá také rozsáhlý katalog gramofonových, rozhlasových a televizních snímků. Orchestr se na festivalu představí společně se svým současným šéfdirigentem Tomášem Braunerem, který patří k nejvyhledávanějším dirigentům své generace.

Vstupenky budou v prodeji ve festivalové pokladně nebo online na www.lipamusica.cz. MHF Lípa Musica tímto projektem startuje novou spolupráci s předprodejním systémem ENIGOO.
 

alt
alt
Nahoru