Lípa Musica pokračuje s Musicou Bohemicou či premiérou v Polici

Verze pro tisk |

Po výjimečném narozeninovém zahajovacím galakoncertu pro Liberecký kraj začíná první festivalový týden 20. ročníku MHF Lípa Musica. V úterý 14. září zavítá festival poprvé do Lomnice nad Popelkou, kde se představí úspěšné Smetanovo trio. O následujícím prodlouženém víkendu festival nabídne další českolipské zastavení, premiéru v poutním kostele v Horní Polici či návrat do České Kamenice. Na programu je připraven z loňského roku přeložený projekt s Musicou Bohemicou Jaroslava Krčka, na němž zazní písně Bohuslava Martinů i úpravy lidových písní, které v sólových partech ztvární Anna Hlavenková a Martin Prokeš. Tento koncert se uskuteční v pátek 17. září v bazilice Všech svatých v České Lípě. Festivalovou premiérou bude sobotní koncert v kostele Navštívení Panny Marie v Horní Polici, kde zazní autentické provedení Růžencových sonát regionálního rodáka Heinricha Ignaze Franze Bibera v podání houslistky Lucie Hůlové Sedlákové a varhaníka Jaroslava Tůmy. V neděli se první festivalový týden uzavře koncertem prestižního německého souboru Capella de la Torre, který vystoupí v České Kamenici a uvede renesanční dechový program v dobové interpretaci. Víkendové koncerty doplní prohlídka poutního areálu v Horní Polici či fanfára z věže, která se Českou Kamenicí rozezní v neděli před koncertem. Vstupenky na zmíněné koncerty jsou ještě v prodeji.

Lidová píseň se pomalu vytrácí z našich životů, avšak jedním z bardů, který se hrdě bije za její uchování a se svým souborem už bezmála půlstoletí přináší svým posluchačům radost, krásu a poezii, v lidové písni vrchovatě obsaženou, je Jaroslav Krček a jeho Musica Bohemica. Dirigent, skladatel, hráč na bezpočet hudebních nástrojů, zpěvák, hudební režisér, a dokonce i výrobce nástrojů. Umělec více než renesanční je i za hranicí osmé dekády svého života studnicí nezdolné životní energie, optimismu, neutuchající touhy po muzikantské dokonalosti a nikdy nevysychajícím pramenem hudebních nápadů. Jedním z takových je i nový projekt, který vzdává hold lidové písni v úpravách, které jí vtiskl hudební skladatel Bohuslav Martinů a nyní Krček sám. V sólových partech se představí nejen členka Krčkova ansámblu, ale i z jiných operních a koncertních pódií ostřílená teplická sopranistka Anna Hlavenková a ředitel festivalu, zkušený tenorista Martin Prokeš.

Ve svém uměleckém životě jsem měla štěstí na výrazné a velké osobnosti. Jednou z nich je Jaroslav Krček. Vždy, když se mě na něj někdo ptá, odpovídám stejně, že jsem šťastná za možnost stát vedle něj na jevišti a být při tom, když hraje, zpívá, diriguje, moderuje a skládá. Inspirativnějšího umělce neznám. V uměleckém životě mě mnoho naučil, ale to hlavní, co neustále opakuje a čím se řídím, je jeho rada „buď k hudbě pokorná“ a všechno půjde samo. A ono jde,“ uvádí ke spolupráci s Jaroslavem Krčkem sopranistka Anna Hlavenková.

18. září se festival Lípa Musica poprvé představí v nově zrekonstruovaném mariánském poutním areálu v Horní Polici. Místní kostel Navštívení Panny Marie rozezní autentické nastudování Biberových Růžencových sonát, tedy mysteriózní dílo, které má své kořeny právě v severočeském regionu, neboť v nedaleké Stráži pod Ralskem se tento skladatel narodil. Výběr z díla rozjímajícího nad tajemstvími ze života Panny Marie pro festival nastudovali a v autentické interpretaci podle původního autorova předpisu s použitím barokních skordatur houslí a varhanního doprovodu na čerstvě zrekonstruovaný historický nástroj z dílny Vladimíra Šlajcha, který je jako jeden z mála ve střední Evropě vhodný pro autentickou interpretaci barokních děl, uvedou houslistka Lucie Hůlová Sedláková a varhaník Jaroslav Tůma. Barokní mariánský večer doplní promluva P. Stanislava Přibyla zamýšlející se nad hudebními, historickými a duchovními souvislostmi díla a komentovaná prohlídka zrekonstruovaného poutního areálu, která je v ceně vstupenky přístupná od 18 hodin.

„Na koncert v Horní Polici se velmi těším. Samozřejmě to bude jiný pocit při koncertním provedení než při nahrávání CD, které jsme zde absolvovali. Například taková jistá dávka adrenalinu, jestli se v průběhu věty nerozladí housle příliš či jestli snad dokonce nepraskne struna… Ale víme, do čeho jdeme, a cítíme se tam v tomto ohledu „jako doma“. Zároveň nás velice těší, že se Horní Police tímto zářijovým koncertem zařazuje k novým koncertním místům festivalu Lípa Musica. Nejen kvůli svým výjimečným varhanám, ale kvůli celému krásně zrekonstruovanému poutnímu areálu určitě stojí za to, aby místo žilo i hudebním životem,“ uvádí ke koncertu houslistka Lucie Hůlová Sedláková.

První festivalový týden vyvrcholí v neděli 19. září v České Kamenici, kam festival zavítá teprve podruhé v historii. Pro místní goticko-renesanční kostel sv. Jakuba staršího je pro letošní rok připraveno setkání s mimořádným německým hostem – Capellou d la Torre. Po barokním večeru festival nabídne výlet do časů, kterým vévodila renesance, do časů úsvitu novověku, kdy Evropou putovaly slavné kapely pištců povětšinou z Německa a vyhrávaly z věží kostelů podobných jako je českokamenický děkanský chrám. Pozvání na festival přijala prestižní německá „Kapela z věže“, světově vyhlášený a cenami ověnčený specialista na starou dechovou hudbu, který návštěvníky vezme na rozmanitou i rozvernou pouť Evropou právě v období renesance.

„Ano, v určitém okamžiku jsme si uvědomili, že jazzoví hudebníci a hudebníci staré hudby jsou tak trochu dvě strany jedné mince. Protože je tu tolik podobností. Na jedné straně jsou standardy a na druhé straně improvizace a zábava. Věřím, že hudba může oslovit každého, kdo se jí chce otevřít. A vždycky mě potěší, když mi lidé říkají, že je to skvělá hudba. A ne: Tohle je skvělá nová nebo stará nebo jakákoli jiná hudba,“ říká k interpretačnímu přístupu Katarina Bäuml, umělecká vedoucí souboru.

Soubor představí celou plejádu zvukomalebných starých šalmajů, pommerů, bombardonů, hobojů, pozounů či dulcianů v tónech elegantně dvorských i měšťansky furiantských se svěží příchutí improvizace. Ať už název souboru odkazuje na slavného španělského hudebníka Francisca de la Torre, který proslul slavným kusem pro dechy Danza Alta, nebo na skutečnost, že staré dechové kapely hrávaly z vrcholků věží či balkonů, Triumf pištců potvrdí obojí, neboť koncert předznamená skutečná fanfára z kostelní věže…

Zbývající vstupenky jsou v prodeji ve festivalové pokladně, v Informačním centru v České Kamenici či online na www.lipamusica.cz. 20. Lípa Musica bude příští týden pokračovat dalšími koncerty v Doksech, Zahrádkách a v České Lípě.
 

alt
alt
alt
Nahoru