10. výročí od povodní

Vzpomínky pamětníků pomohou českolipským žákům ve výuce

Verze pro tisk |

Jedinečnou příležitost dozvědět se cenné informace o době, kterou nikdo z nich nezažil, budou mít žáci osmých a devátých tříd českolipských základních škol Pátova, Špičák, Sever, Slovanka a Lada. Zapojí se totiž do projektu s názvem „Příběhy našich sousedů“, který spadá pod aktivity celorepublikového projektu Paměti národa České republiky. Projekt organizuje obecně prospěšná společnost Post Bellum, uzavření smlouvy o spolupráci s touto společností odsouhlasili českolipští radní na svém prvním lednovém zasedání.

Smyslem projektu je žákům umožnit setkáním s pamětníkem významných událostí 20. století, který by měl žít právě v tom regionu, kde se nachází i škola zapojená do projektu. Žáci pak mají možnost nejen s pamětníkem mluvit, ale jejich úkolem je vzpomínky pamětníka natočit a vytvořit ze setkání ucelenou reportáž. Žáci tak mají možnost nejen setkat se se zajímavými lidmi, ale ještě se přiučit mediálním dovednostem, jako je zpracování reportáže, pořízení kvalitní nahrávky, vyhledávání zdrojů a souvislostí a prezentace svých závěrů na veřejnosti. 

Kromě samotného setkání s pamětníkem a tvorby reportáže čeká žáky také několik workshopů a besed, kde se dozvědí více o tom, jak s reportážní technikou správně pracovat. Projekt odstartuje v lednu a skončí v červnu letošního roku, náklady na jeho realizaci činí necelých 113 tisíc korun. Na konci projektu budou žáci své reportáže prezentovat veřejnosti. 

„Neexistuje nic cennějšího, než mít možnost dozvědět se o určité době přímo od člověka, který ji zažil. Žádná učebnice ani encyklopedie žákům o historii neřekne více. Mám tedy radost, že žáci mají možnost se potkat se zajímavými lidmi, a navíc jejich příběhy zaznamenat. Jelikož všechny nahrávky z českolipského projektu budou uloženy v internetovém archivu vzpomínek Paměti národa, seznámí se s nimi i široká veřejnost nejen na Českolipsku, ale v celé republice. Příběhy těchto lidí se tedy trvale uchovají, aby je mohly využívat i generace dávno po nás, kdy pamětníci událostí 20. století už nebudou mezi námi,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová.
 

Nahoru