Zajímavé výročí

Verze pro tisk |

Zdravím, náhodou jsem našel toto výročí....

https://www.stoplusjednicka.cz/jako-nejlepsi-pratele-sovetsko-nemecka-prehlidka-v-polskem-brestu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=427110&dop_req_id=rb3IcoCxdgN-202009220836&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Zajímavé výročí

Dnes je tomu 53 let kdy byl zavražděn Ernesto Guevara. 6.10.1967.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je tomu 53 let kdy byl zavražděn Ernesto Guevara. 6.10.1967.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Vrátím se k původnímu odkazu. Před přepadením SSSR byla ještě 1. května 1941 přehlídka na Rudém náměstí vojsk SSSR s účastí vzácné delegace. Generality Wehrmachtu.
Naštěstí dva kohouti na jednom smetišti se nesnesou. To se již prokázalo ve Španělsku. Tam přijeli bojovat proti fašistickému režimu Franka ¨na výzvu Stalina ( který si s Hitlerem moc nezadal), u nás přezdívaní interbrigadisté. Bojovali dokonce pod tzv. sovětskými poradci.
Naši interbrigadisté poté také pomáhali Castrovi nastolit komunistický režim na Kubě, pomáhali i Che Gevarovi. Jak to vypadá na Kubě a Severní Koreji je všeobecně známo. Je pro mne těžko pochopitelné jak někdo ještě občas komunisty volí.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Jo, Che Guevara.Idol socialismu nebo beztřídní společnosti, v které jsou nepohodlní mučeni a popravováni. Sám popravami proslul. Ale dva kohouti na smetišti se nemají rádi a s Fidelem se pak rozkmotřil.
V šedesátých letech pobýval i v tehdejším Československu,soudruzi mu umožnili krytí. Skvělá kniha,která se tohoto pobytu dotýká, se jmenuje Vysněný život Ernesta G. od Jeana - Michela Guenassii ( napsal např. i Klub nenapravitelných optimistů).Hrdinou jest Josef Kaplan, český lékař židovského původu, který v třicátých letech 20. století vystuduje v Paříži, válku a holocaust přečká v alžírském vyhnanství a po ukončení bojů se vrací do osvobozeného Československa,kde si myslí,že najde svobodu,což se stane,jak známo, iluzí. A když v těch šedesátých létech přijme v sanatoriu na léčení jednoho muže původem z Jižní Ameriky,tak dostane jeho osud a osud jeho rodiny úplně jiný spád. Lékař se dožívá skoro sta let a dožije se r.1989. Vřele doporučuji, je to velký a hlavně čtivý román a ač je objemný, přečte se za chvíli. Přeji hezký den!

P.S: Dneska by bylo Johnu Lennonovi osmdesát. To je mnohem zajímavější výročí.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Velice děkuji za upozornění. Na kulatiny Johna Lennona bych málem zapomněl.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

K Che Guevarovi: Tady platí přísloví "na hrubý pytel hrubá záplata". Nebo o tom kdo seje vítr.....Z toho co je o něm známo si to plně zasloužil a svět je bez něj lepším místem.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je to 103 let Velké Říjnové Socialistické Revoluce.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je výročí 400 let od bitvy na Bílé hoře. A je opět neděle ... :-)

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

No mohli jsme se stát součástí Saska a třeba i Německé Říše.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

A mohli být třeba pětkrát mistry světa ve fotbale. Ach jo.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

A nebyli barokní perlou Evropy, na kterou se jezdí dívat lidé z celého světa. Hladoví umělci tu tvořili svá nejlepší díla navzdory Habsburkům.
A asi největší český historik Pekař by nepsal navzdory prezidentovi
Barok dal svými stavbami, nespočetnými sochami (v tom především typickými sochami nového světce svého Jana Nepomuckého) vtiskl nesmazatelný ráz české krajině a vtiskl i lidu v příbytku, kroji i písni, ba v cítění, životě i vůbec pečeť svou, stvořil ten mile svérázný svět venkova, svět Babičky, v němž naučili jsme se shledávat cos specificky českého a z něhož vzešly poslední generace našeho národa.
A Evropa by možná byla ochuzena o Třicetiletou válku. Ono je vůbec zajímavé jak ty velké války se v počátku motají okolo českých zemí.
No i ten Ferdinand s Chotkovou se brali nedaleko v Zákupech.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

No vida, Bílá hora mýtů zbavena

https://www.novinky.cz/historie/clanek/posledni-moravane-upeni-pod-jhem-aneb-myty-o-bile-hore-40341633#dop_ab_variant=0&dop_req_id=UzY5lGmrt3z-202011082021&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=5&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Jen dodám, že těch Čechů na straně Stavů bylo pár obsluh děl. Stavové se váleli s opicí v pražských nevěstincích a jejich vojsko vedli Němci.
No a tu Dobu temna si Jirásek vypůjčil od konzervativních církevních kruhů, kterým nešlo přes srdce, že asketické církevní výjevy z dob gotiky nahradili boubelatí andělíčci. A ještě k tomu nazí.

Z článku
Totéž připomíná i historik Duda. „V průběhu všeobjímajícího nástupu evropského barokního myšlení dochází v českých zemích s příchodem řádových kongregací (jezuité, dominikáni, piaristé) ke značnému rozvoji vzdělanosti, která vyústila na přelomu 19. a 20. století k zářnému příkladu vysoké úrovně všech stupňů českého školství, jež se staly vzorem i pro velké evropské mocnosti,” poznamenal.
Je podle něj navíc možné, že by při opačném výsledku bitvy, vzhledem k aktérům a jejím spojencům mohl být nakonec český jazyk pohlcen v německém knížecím, vévodském a královském prostoru.

„Naopak tím, že i přes bělohorskou lekci a další poválečné pohromy zůstaly české země usazeny v mnohonárodnostní habsburské monarchii, došlo nejspíše k jejich pozvolnému rozmachu včetně zachování českého jazyka, dovedeného v údobí 19. století do rovnoprávního narovnání k jazyku německému,” je přesvědčen.

„Tzv. doba temna, vlastenecky vylíčená Aloisem Jiráskem a ideologicky zcela znesvěcena Zdeňkem Nejedlým, byla v letech 1948-1989 ve výuce dějepisu a literatury podána tak, aby čtyři generace žáků a studentů duševně přitakaly výkladům marxistů, avšak je v hlubokém rozporu s tím, jaké hodnoty nám uvedené barokní období přineslo z hlediska architektury, malířství, grafiky, sochařství, řezbářství, literatury, hudby a lidového umění,” dodal Duda.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je to 40 let od vraždy Johna Winstona Lennona 9.10.1940-8.12.1980.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Jj, smutné výročí ...

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Měla jsem kliku,že jsem při svém pobytu v USA na podzim r.1991,kde jsem byla na pozvání Nadace Charty 77 spolu s dalšími pěti poslanci tehdejší České národní rady, mohla dát kytku do vestibulu Dakota House. Teď už se dovnitř nesmí. Tehdy se mohlo bez vytažení diplomatického pasu i na prohlídkovou trasu do Pentagonu nebo navštívit FBI...
Časy se holt mění, i když Lennonovu zeď stále někdo přemalovává.

Pamatuji si též,jak kluci zpívávali Izbinaháj dejznajt a zkoušeli přitom hrát na kytaru. A jeden tatík,který nebyl nepodobný tomu z Pelíšků,jen to nebyl zelený mozek, se při pohledu na hochy z Liverpoolu tak rozčílil,že neslyšel na marná synova slova,že jde o nejlepší světovou kapelu. Strhl těžce povyměňovaný plakát Beatles ze zdi nad jeho postelí se slovy: Butles nebutles, s takovejma se mi kamarádit nebudeš!
Hezký večer!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí Apollo 8

27.12.1968 se na zem vrátilo Apollo 8,které poprvé v historii opustilo oběžnou dráhu Země a obletělo Měsíc. Snímky modré planety pořízené posádkou s velitelem Bormanem jsou slavné a dodnes publikovány.

Před pětisty léty, začátkem prosince 1520 se vydal Fernao de Magalhaes po měsíčním zdolávání Průlivu všech svatých,který je dnes nazván jeho jménem a který odděluje Ohňovou zemi od dnešního Chile, směrem západním,aby obeplul svět.J emu se to nepodařilo,protože byl v dubnu r.1521 zabit na Filipínách,ale cestu se podařilo dokončit kapitánu d´ Elcanovi.
Přeji hezké dny!

Nahoru