Českolipský komorní cyklus zahájí hudební pašije na Velký pátek

Verze pro tisk |

Šestý ročník Českolipského komorního cyklu bude zahájen 7. dubna na Velký pátek koncertem souboru Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena v českolipském kostele Mistra Jana Husa. Vokální ansámbl, který je specialistou na středověký chorál, uvede program Passio Domini složený z gregoriánských zpěvů Svatého týdne. Program vychází z Pašijí podle evangelisty Lukáše. Slavnostní velikonoční úvod otevře šestou komorní řadu, která bude probíhat až do prosince letošního roku a nabídne další čtyři koncerty věnované převážně klasické hudbě se zpestřením v podobě folklóru, jazzu či představení zanikající česko-německé kultury z oblasti tzv. Egerlandu neboli Chebska. Dalšími uměleckými hosty budou flétnista Jakub Kydlíček a jeho soubor Concerto Aventino, cimbalistka, zpěvačka a skladatelka Zuzana Lapčíková se svým kvintetem a klavíristou a skladatelem Emilem Viklickým nebo mladý talentovaný soubor Alinde Quintet. Kromě České Lípy se dějištěm cyklu stane mimořádně i historická usedlost v nedalekých Janovicích. V prodeji jsou poslední kusy zvýhodněného abonmá na celý cyklus. Zájemci tak mají možnost získat vstup na jeden koncert zdarma.

„Typickou součástí liturgie Svatého týdne jsou pašije, tj. čtení z Evangelia, které líčí události okolo Kristovy smrti na kříži. Pašije podle evangelisty Lukáše tvoří také tohoto programu. Budou přednášeny v nejstarší formě, jakou křesťanská bohoslužba poznala: v gregoriánském chorálu. Text pašijí je rozdělen do tří „rolí“, které jsou také hudebně odlišeny: jeden z lektorů přebírá funkci vypravěče, druhý přednáší v basové poloze přímou řeč Krista a třetí zpěvák či skupina zpěváků ztvárňují přímé řeči Petra, Piláta a ostatních osob, které v pašijích vystupují. V programu je pašijový příběh na několika místech přerušen různými zpěvy z repertoáru Svatého týdne, které přinášejí určitou meditaci či reagují na některá místa evangelijního textu. V pašijích však nejde jen o příběh, který se udál v historickém čase. Na Ježíšův kříž může každý vložit své utrpení a odváží-li se o krok dál, otevře se mu i naděje vzkříšení,“ přibližuje program David Eben, umělecký vedoucí souboru Schola Gregoriana Pragensis.

Schola Gregoriana Pragensis byla založena Davidem Ebenem v roce 1987 a od té doby se intenzivně věnuje semiologické interpretaci gregoriánského chorálu podle nejstarších neumatických pramenů z 10.–11. století
a uvádění gregoriánských zpěvů vlastní české chorální tradice včetně rané polyfonie. Nahrávky souboru na CD získaly již řadu ocenění (Choc du Monde de la Musique, 10 de Répertoire, „Zlatá Harmonie“ za nejlepší českou nahrávku roku). Na koncertu cyklu se soubor představí ve složení: Ondřej Benek, Hasan El-Dunia, Tomáš Lajtkep, Ondřej Maňour, Michal Medek, Stanislav Předota a Martin Prokeš. Vstupenky na tento koncert je možné zajistit si zde.

Šestý Českolipský komorní cyklus bude pokračovat poslední dubnový týden představením mladého dechového souboru Alinde Quintet, který se s úspěchem etabluje na evropské koncertní i soutěžní scéně. V kostele Mistra Jana Husa uvede v úterý 25. dubna tento ansámbl díla Danziho, Nielsena a připomene i Viktora Kalabise, od jehož narození letos v únoru uplynulo 100 let.

Vstupenky jsou v prodeji ve festivalové kanceláři spolku v České Lípě (Žižkova 528/6) či online na ww.clkc.cz. Cyklus nabídne na červnový mimočeskolipský koncert možnost autobusové dopravy. Vstupenky na jednotlivé koncerty zůstávají v prodeji za cenu 250 Kč s výjimkou prosincového koncertu s cenou 390 Kč. V prodeji je také abonmá na všechny koncerty, které je za výhodněnou cenu 1.000 Kč nabízeno i s jízdenkou na koncert do Janovic zdarma.

Záštitu nad cyklem převzaly Ing. Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana, řízení resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu a Ing. Jitka Volfová, starostka Města Česká Lípa. Tradičními podporovateli cyklu jsou Ministerstvo kultury České republiky, Liberecký kraj, Město Česká Lípa, Státní fond kultury a Rodina Tichých.

Více informací včetně možnosti zajistit si vstupenky najdete zde

alt
alt
Nahoru