CzechOut: Nahrát nijaké písně dokonale je svého druhu také umění

Verze pro tisk |

Kapela CzechOut se po více jak sedmi letech zavřela do studia a nahrála EP „Trojka“ s písněmi, které poslední léta úspěšně hraje na svých koncertech. Jak se to povedlo? Nebo vlastně nepovedlo?

Jak už nadpis článku napovídá, ne všechno, o čem si myslíte, že je hudební zábava, je opravdu zábava.

Sedmnáct minut je velmi krátká stopáž, zároveň ovšem dostatečná na to, aby vám došlo, že CzechOuti nahráli zbytečnou a nudnou nahrávku, která nemá šanci oslovit ani jejich fanoušky, ale bohužel ani najít potenciálně nové. První píseň je na první poslech průšvih a průšvih navíc je, že se to s dalšími písněmi nelepší.

Songy vyznívají jako podivné šroubované kompozice rocku, punku, popu, ska a blues. Bohužel, ač tato směs zní takhle napsaná lákavě, výsledek je tristní. Na čtyřskladbovém demu nalezneme skladby buďto průměrné nebo vyloženě fádní. Již minulé album bylo velmi slabé a naznačilo posluchačsky neatraktivní cestu dříve nadějné originální formace. Letošní studiovkou ale hudebníci laťku podlezli ještě o kousek níž.

Sláva výjimce v podobě vcelku slušné "Main ruhe platz“, která baví svou chytlavostí. Zbytek je přes veškerou snahu přehlídka autorské strnulosti. 

Skupinu vede zpěvák a kytarista Daniel Jandáč, který je jejich asi nejvýraznějším poznávacím znamením. Bohužel právě jeho nevýrazný hlas a prázdnota hudebního projevu táhne formaci pod vodu. Nutno podotknout, že ani instrumentální dovednosti zbytku osazenstva nejsou zrovna výjimečné, což způsobuje plochost skladeb.

Spleť kytar Honzy Kirchbergera a basových linek Pavla Sládka rozhodně fanoušky nerozeskáče a nezahřeje, navíc rytmus bicích Františka Volemana citelně strádá a časem unaví.

Pojistkou a zároveň záchranou úrovně nahrávky je alespoň zkušená ruka Dana Němce, který nahrávku ve svém Audio factory, Nový Oldřichov nahrál a mnohé zdařile opravil.

Přes určitý posun se CzechOut nedokázal vymanit ze skladatelské nevýraznosti a instrumentální mizérie jejich snažení také příliš neprospívá. Třeba to příště už vyjde.

Link na poslech alba zde: https://soundcloud.com/czechout/sets/trojka

Krátký rozhovor s Danem Jandáčem:

Mohl bys mi říci, čím je tato nahrávka zajímavá, že jsi mne požádal o článek?

Předem bych rád poděkoval za velmi upřímnou recenzi. Zajímavostí je zde však několik… Tak třeba už samotný název demíčka. Původně jsme chtěli album pojmenovat po našich zkušenostech s aktuálním milostným životem „Jak si to uděláš, takové to máš“, což nám bohužel vlastní manželky zakázaly. Poté nás napadl velmi příhodný, až intelektuální název „S neúprosnou jasností“, ale nikdo jsme jej vlastně nepochopili, tak jsme se spokojili s názvem „Trojka“.

Co bylo záměrem této nahrávky?

EPčko vzniklo v průběhu jednoho nahrávacího dne a je koncipována jako vzpomínka na našeho baskytaristu Pavla, který nás po dvanácti letech opouští.

Co bude dál?

Dál samozřejmě pokračujeme zatím ve třech a až se pořádně zkonsolidujeme v novém kabátu s přestavěným repcem, poohlédneme se po čtvrtém členu. Jak nám to šlape, si ale můžete vyzkoušet sami na našich nejbližších koncertech a v případě zájmu se svézt s naším mini-tour mini-busem: 4. 1. 2020 MotoGarage, Ústí nad Labem, 1. 2. 2020 Rock klub Kain, Praha, 29. 2. 2020 Fatal music club, Praha, 28. 3. 2020 Stary klub „Alive“, Wroclaw (PL), 4. 4. 2020 Club Lamporphyr, Bautzen (GE), 10. 4. 2020 Rocková beseda, Česká Lípa a 30. 4. 2020 Rozára FEST 47, Zahrádky u CL

 
 

Nahoru