Sobotní drama. Obrat a postup do play-off

Poslední kolo základní části KLM svedlo dohromady týmy České Lípy a PSK Liberec. Domácí, pokud nechtěli čekat na nedělní výsledek Frýdlantu, museli vyhrát plným ziskem bodů. Do sestavy se po zranění vrátil uzdravený Jarda Češka a byl vidět. Hrdinou zápasu pak byl domácí Preussler se statistikou 4+2.

HC Česká Lípa – PSK Liberec 7:5 (1:4, 4:1, 2:0)

Hosté začali nebojácně a domácí gólman Bohatý hned v první minutě řešil dvě nebezpečné střely. Domácí se zahřáli a ve třetí minutě projel Preussler přes obranu libereckých a slabou střelou nachytal Bažanta v liberecké brance. 1:0. Ve 4. minutě byl vyloučen liberecký Kapoun. Přesilovka domácím nevyšla, ba naopak. Radoval se hostující Černý, který nenápadnou střelou mezi betony gólmana vyrovnal. Domácí začali kazit rozehrávku a nechával hosty útočit. Maďar naštěstí mířil vedle, ale v 10. minutě přihrál Beníškovi a ten zařídil liberecké vedení. Zajímavá situace byla k vidění na druhé straně o dvě minuty později, ale Preussler, Češka, ani Flekl puk za brankovou čáru nedostali. V 16. minutě ujel lipské obraně rychlý Beníšek, vystřelil, Bohatý puk vyrazil přímo na hokejku Černého a stav byl 1:3. Na tabuli svítil čas 18:11, když přes lapačku nešťastného gólmana domácích padl další laciný gól. Střelcem byl Šebesta. Bohatému už to pro tentokrát stačilo a zamířil na střídačku. Jeho nástupce Andrýsek záhy úspěšně řešil nájezd Zákoutského, ale stav už zůstal pro domácí nelichotivých 1:4.

První šance domácích po přestávce mělo českolipské mládí. Bašek a Hau se ale mezi střelce nezapsali. To se povedlo ve 3. minutě Preusslerovi, který změnil směr Zetovi střely mimo dosah libereckého brankaře. Skvěle zasáhl Andrýsek proti střílejícímu Maděrovi. Za nedovolené bránění šel ven Zákoutský, po 24 vteřinách našel Preussler geniálně Zeta, a ten zápěstím dal třetí gól domácích. 3:4! Ožilo obecenstvo a Lípa dál útočí. Zetův bodyček ve 13. minutě byl označen jako faul kolenem a Liberec měl přesilovku. Stačilo 11 vteřin, pak vypálil Zákoutský a rozdíl ve skóre byl opět dvoubrankový. 3:5. Domácí lehce povadli. Pak ale zaúřadoval neúnavný Preussler. Zmocnil se zdánlivě nehratelného puku, objel branku a pod Bažantovým betonem skóroval! A do minuty bylo ještě veseleji. Na vlastní modré si puk vzal Šimončič, dojel až před libereckou branku a chladnokrevně zavěsil. Vyrovnáno! Před přestávkou si ještě Andrýsek poradil s blafákem Maděry a gólmana hostů se snažil překvapit z půlky hřiště Šimončič.

Publikum hnalo ve třetí třetině domácí dopředu. Blízko úspěchu byli Češka, Binder i Zelinka. Domácí brankář se vytáhl ve 3. minutě proti dorážce Maďara. Zet v 5. minutě branku minul a pak se hrálo sice nahoru, dolů, ale beze střel. Za podražení Češky si šel odpočinout Baran, ale na gól se čekalo dál. Liberecký útok v 10 minutě přinesl Beníškovu střelu, naštěstí jen do boční sítě domácí klece. Fleklova střela z úhlu taky brankou neskončila. Střílelo se dál z uctivé vzdálenosti, zákroky obou gólmanů přibývaly, ale stav se neměnil. Až přišla 14. minuta. Dopředu se vydal obránce Staněk, puk se po několika přihrávkách dostal až k Češkovi a ten oslavil svůj návrat do sestavy šestým gólem domácích. Nadšení diváků neznalo mezí. O minutu později se vydali na zteč Preussler a Češka znova, tentokrát jejich spolupráce skončila v lapačce gólmana Bažanta. Minutu a půl před koncem si hosté vzali oddechový čas a zkusili power-play. Z ní uběhla půlminuta, pak si hrdina dne Preussler sklepl ze vzduchu Vorlovu drzou přihrávku a nikým neobtěžován skóroval do opuštěné liberecké branky posedmé. 7:5.

Bez ohledu na výsledek druhé ho utkání (VTJ Liberec – HC Frýdlant 8:3), si domácí zajistili postup do play-off KLM. V prvním kole je čeká soupeř nadmíru nesnadný. Lídr základní části z Lomnice nad Popelkou. Na druhou stranu se dají očekávat vypjaté a bojovné duely, divácky jistě atraktivní. Play off začíná v neděli 1. 3. na českolipském ledě. Přijďte podpořit českolipské hokejisty v cestě za obhajobou loňského triumfu.

Branky a nahrávky: 3. Preussler, 23. Preussler (Zet, Češka), 27. Zet (Preussler), 35. Preussler, 36. Šimončič (Bauer), 54. Češka (Preussler), 59. Preussler (Bauer) – 5. Černý (Zákoutský Jan), 10. Beníšek (Maďar, Černý), 16. Černý (Beníšek), 19. Šebesta (Vorel), 33. Zákoutský Jan (Zákoutský Jiří, Maďar)

Vyloučení: 2 – 3

Diváci: 203

Sestava České Lípy: Bohatý (19. Andrýsek) – Zet, Staněk, Bauer, Holčák, Zelinka, Bašek, Hau, Binder, Flekl, Šimončič, Preussler, Češka.