Gól v poslední vteřině třetí třetiny přinesl hostům tři body

O překvapení na úkor favorita se postarali v neděli večer českolipští hokejisté. Dosud měli v této sezóně s vojáky z Liberce na kontě tři porážky a hrozivé skóre 17:38. Tentokrát si vezou ze soupeřova ledu tři body.

K vidění byl rychlý, strhující a dramatický duel. Vítězství urvali hosté gólem v poslední vteřině řádné hrací doby.

VTJ Ještěd Liberec – HC Česká Lípa 4:5 (1:1, 1:3, 2:1)

Jako první zahrozil domácí Šesták, ale vzápětí bylo horko před brankou Liberce. Útočný rozlet českolipských zbrzdil jejich kapitán Holčák, který byl hned po minutě hry vyloučen. Přesilovka vydržela domácím jen minutu a půl, pak šli pykat oni za příliš mnoho hráčů na ledě. Při přesilovce hostů ujel všem Tomíček, položil si Andrýska v českolipské kleci a v pádu skóroval. 1:0. Odpověď byla blesková, do minuty se na neskutečný výlet z vlastní obranné třetiny vydal Čižmár, povodil domácí obranu a vyrovnal. Povzbuzeni gólem sevřeli hosté vojáky před jejich brankou. Gólmana Tomíčka zkoušeli postupně Preussler, Veber a opět Čižmár, liberecký brankář vše kryl. I obrana Lípy si zahrála, před Šnajdrem ochránil pásmo Zet, přečíslení dva na jednoho zhatil domácím Čižmár. V další přesilovce českolipských stálo při Andrýskovi štěstí, když Dvořák netrefil branku po nahrávce Tomíčka. Hráči drželi vysoké tempo hry a šance byly k vidění na obou stranách. A když domácí Herda s Burkoněm, ani hostující Krupička síť nerozvlnili, třetina skončila 1:1.

Domácí se po přestávce na hosty vrhli a hned po půl minutě hry Šesták z metru orazítkoval břevno Andrýskovy klece. Počáteční nápor po třech minutách hry opadl a i hosté se pustili do útoku. V 6. minutě hledal Bauer volného Peterku u tyče, jeho nahrávka však s přispěním obránce Chládka skončila v liberecké síti. Hned po buly se na Tomíčka řítili hned tři hosté, ale Preussler ani Bauer liberecké potřetí nepokořili. Na 2:2 srovnal v 8. minutě po kombinaci celé pětky Svoboda. Do vedení pak domácí nedostal z úhlu střílející Šesták. A tak udeřila Lípa. Po nepřehledné situaci před brankovištěm se prosadil Rašín a vrátil hostům vedení. To umocnil čtvrtým zásahem do černého Novák a domácí prohrávali 2:4. Aktivní Šesták poté pálil vedle českolipské klece. Tomíčka ohrozil Čižmár bombou z dálky a po fotbalové nahrávce Bauera se zblízka neprosadil Preussler. Lípa liberecké na konci druhé třetiny přehrávala, chyběl jí ale větší klid při zakončení. To se týkalo i přesilovky v samém závěru, kdy si hosté vytvořili jen planý tlak bez střelby. Jako poslední se puku dotkl gólman Andrýsek po střele Tomíčka.

Začátek třetí třetiny byl v režii domácích. Liberec po faulu Zeta na Tomíčka hrál přesilovou hru, ze které ale nic nevytěžil. Podobně se vedlo i hostům. Zdálo se, že domácí přebírají iniciativu, což potvrdili v 8. minutě. Při akci dva na jednoho se puk dostal k libereckému střelci Tomíčkovi a ten snížil na 3:4. Hostující hráči začali mít s přibývajícími minutami i problém s rozehrávkou, čehož málem dvakrát využil domácí kapitán Herda. Domácí postupně ovládli led a donutili hosty přejít do defenzívy. Ve 13. minutě se vojáci dočkali vyrovnání. Puk vyhozený Zetem o mantinel se odrazil přímo k dvojici Tomíček a Herda a ta nedala Andrýskovi nejmenší šanci k zásahu. Dvougólový náskok byl pryč a navíc hosté byli pod permanentním tlakem. Od dalších pohrom je ochránil několikrát brankář Andrýsek, v těchto chvílích nejplatnější hráč hostů. Krize přišla dvě a půl minuty před koncem. Novák vyhodil puk na střídačku a následovala přesilovka domácích. Srdnatě a obětavě bránící hosté ji přežili bez úhony a, když už všichni mysleli na prodloužení, ujeli Bauer s Peterkou, který zároveň se sirénou vsítil pátý gól lipských a rozhodl zápas.

Českolipští bodovali ve čtvrtém souboji za sebou a upevnili si pozici pro start do play-off. Další utkání sehraje HC Česká Lípa v sobotu 1. února 2014 v 16:30 hodin na svém stadionu u Ploučnice. Přivítá lídra tabulky Lomnici nad Popelkou. Zveme tímto všechny příznivce ledního hokeje k návštěvě tohoto utkání.

Branky a nahrávky: 5. Čižmár, 26. Rašín (Peterka, Čižmár), 31. Zet (Krupička, Peterka), 34. Novák (Bauer, Rašín), 60. Peterka (Bauer) – 5. Tomíček (Dvořák), 28. Svoboda (Šnajdr, Urban), 48. Tomíček (Duda, Beránek), 53. Herda (Tomíček).

Vyloučení: 4 – 3