Bleskový obrat přinesl vítězství v Lomnici

Utkání by se dalo shrnout jednou větou – jak Jarda Češka porazil Lomnici. Ano, právě borec se čtrnáctkou na dresu byl největším hrdinou sobotního zápasu na obávaném lomnickém ledě. Ze šesti gólů v lomnické síti byl autorem
hned pěti. I přes jasný výsledek se ale vítězství nerodilo snadno.

HC Lomnice n.P. – HC Česká Lípa 2:6 (1:0, 1:4, 0:2)

Hned od začátku bylo k vidění vysoké tempo. Oba týmy se tlačily do útoku a bylo se na co dívat. V jasné šanci promáchl domácí Syrovátka, lipský Peterka mířil zase do náruče gólmana Pyrochty. V 5. minutě dostali domácí výhodu přesilovky. Oslabení hosté zvládli, ale tlak Lomnice trval i po návratu vyloučeného Bauera. Pak ujel Češka, ale Pyrochta byl připraven. Lomničtí byli poněkud zaskočeni tvrdou a agresivní hrou hostů, na kterou nenacházeli odpověď. 14. minuta patřila Češkovi, který hned třemi střelami vystrašil domácího brankáře. O minutu později rozjásal domácí publikum Rudiš, který pohotovou střelou otevřel skóre zápasu. Vyrovnat mohli českolipští hned vzápětí při přesilovce, ale povzbuzení domácí je k ničemu nepustili. Naopak
se ke střele dostal domácí Maryška a dotírajícího Junka musel krotit před vlastní bránou nekompromisní Ulbricht. Dvě minuty před sirénou ujeli Bauer a Preussler, gól nedali, ale vykoledovali si přesilovou hru. Pak se lehce strkali Zelinka a Rutkovský, vložil se do toho mstitel Rašín a zase se vylučovalo. Na stav po prvních dvaceti minutách už to ale žádný vliv nemělo.

Stav se měnil hned 57 vteřin po pauze. Bauer chyboval na modré a Rudiš v pohodě projel celé kluziště, položil Karáska a zavěsil. 2:0. Pak ale nastala minutová černočervená smršť. V čase 2:38 po spolupráci celé pětky snížil na 1:2 Češka. Uběhlo 17 vteřin a stejný hráč srovnal a po další půlminutě ujel statické domácí obraně Šimončič a nechytatelnou bombou pod břevno strhl vedení na stranu českolipských. Domácí hráči i tradičně divocí diváci jen nevěřícně kroutili hlavami. Další pokus Češky v páté minutě minul domácí klec jen o centimetry. Vyloučen byl Ulbricht, ale domácí změně stavu přestal puk zcela poslouchat. Tvrdá hra hostů pokračovala a v desáté minutě si šel odpočinout obránce Staněk. Přesilovku ale zase domácí nesehráli valně. Naopak byl k vidění Češkův únik, ale domácí brankář Pyrochta jeho střelu kryl. Staňka na trestné lavici doplnil Bauer a domácí měli 17 vteřin převahu 5 na 3. Zároveň ale domácí střelec Rudiš dostal za diskuzi s rozhodčím osobní trest. Dalším lipským provinilcem byl Preussler. Hosté v oslabení ustáli dva velké závary před svou brankou. Po dalších vcelku poklidných minutách se urval opět Češka a v 18. minutě dal čtvrtý českolipský gól. Domácí pak už jen rezignovaně dobruslili do druhé přestávky. Stav byl 2:4.

Třetí dějství začalo dohráním přesilovky domácích za faul Šimončiče. Karáska v lipské kleci prověřil Kuch, vysoko nad mířil Rutkovský. Domácí přidali na agresivitě a u mantinelů se začalo víc bojovat. V 8. minutě byl vyloučen domácí Syrovátka za faul na Češku. Ten si po půlminutě přesilovky připsal svůj čtvrtý zásah v utkání a hosté vedli o tři branky. Pak se hra přesunula na polovinu českolipských, ale spolehlivý Karásek pochytal všechny pokusy domácích střelců. Poté začal úřadovat „zlý muž“ českolipských Bauer. Od sudích vyfasoval za hákování a krosček 2 + 2 minuty a nastaly horké chvilky pro hosty. Tlak domácích otupil oddechový čas Lípy. V oslabení si pohrál s domácí obranou neúnavný Češka, ale skončil vleže v rohu u mantinelu. Po krátké pasáži pět na pět šel ven opět Bauer, který se asi rozhodl doplnit svou sbírku zákroků tentokrát o vysokou hůl. Očekávaný závěrečný tlak domácích nepřicházel. Jakékoli drama pak odmítl v čase 18:16 hrdina dne Češka. Svým pátým gólem večera stanovil konečný výsledek 2:6. Zmar domácích podtrhly dvě spálené tutovky v poslední minutě z holí Syrovátky a Rudiše.

Loňský suverén základní části z Lomnice se musel sklonit před vynikající hrou českolipských. Ti k zápasu nastoupili koncentrovaní a zaskočili soupeře agresivitou. Po dvou kolech má Česká Lípa na svém kontě plný počet šesti
bodů. Příští sobotu zavítá na českolipský led celek HC Frýdlant. Po loňské slabé sezóně se frýdlantští letos ukazují v dobrém světle a příznivce hokeje čeká jistě hezký a bojovný duel. Utkání se hraje v sobotu 25.10. v tradičním
čase 15:15 hod.

Branky a nahrávky: 15. Rudiš (Syrovátka J., Kuch), 21. Rudiš – 23. Češka (Preussler, Peterka), 23. Češka (Preussler), 24. Šimončič (Rašín), 38. Češka (Peterka), 45. Češka (Preussler, Rašín), 59. Češka (Peterka, Ulbricht).
Vyloučení: 3 – 10 navíc Rudiš (LOM) 10 min. osobní trest
Diváci: 80
Sestava České Lípy: Karásek – Bauer, Ulbricht, Staněk, Ratín - Preussler, Češka, Peterka – Šimončič, Zelinka, Binder