Recenze: Halloween končí, život jde dál

Verze pro tisk |

Když v roce 1978 vplul do amerických kin první děsivý příběh o psychopatickém vrahovi Michaelovi Myersovi s názvem Halloween, nikdo asi netušil, že vznikne horrorový kult, který se bude vracet přes dalších 40 let. Před pár dny se do českých kin dostal nový snímek pod názvem Halloween končí, jehož výmluvný titul napovídá, jak to asi všechno (konečně) dopadne.

Režisér David Green tentokrát zasadil do ústřední role mladíka Coreyho, který se nemůže vzpamatovat po nešťastné smrti mladého hocha, kterého měl hlídat před 4lety, ale místo toho byl obviněn z jeho vraždy. I když byl sice osvobozen, je stále trnem v oku všem ve městě, kde se všichni přirozeně znají a které díky místnímu rádiovému tlučhubovi stále děsivý duch straší. Jedinou spřízněnou duší je Coreymu milá zdravotní sestřička Allyson, se kterou se pomalu (a příjemně romanticky) sbližuje, což je ale trnem v oku její babičce Laurie. Ona je totiž Michaelova sestra, která píše knihu o zlu kolem v člověku i mimo něj. Osudy všech se zapletou, když se nesmrtelný přízrak, žijící v městském potrubí, Coreyho na chvíli zmocní. Ač Corey setkání s Michalem přežije, je poznamenán a vydává se bohužel na cestu zla, ze které nejspíše nebude návratu.

Nový halloweenský příběh je ze začátku poměrně chaotický, zvláště pro diváka neznalého předchozího děje. Je vlastně zakončením pomyslné nové trilogie započaté v roce 2018. Lekavé scény mají slušný charakter a jakmile dojde na krvavé scény, brutalitou se tady nešetří. Atmosféru některých scén je třeba pochválit, ale některé skoky ze tmy do světla, přepnutí do civilního světa jsou násilné a ruší konzistentnost snímku. Herecky opět exceluje Jamie Lee Curtis, které se tahle role stala osudovou a provází ji vlastně celou její filmovou kariéru. Halloween končí ji nyní zastihne v pokročilém věku, ale stále má daleko k vetché stařeně, což dokládá její závěrečný krvavý souboj s Michaelem. Možná ještě více pochybuje o tom, co dělá, její sebevražedné sklony jsou až depresivně uvěřitelné. Přesto nedosahuje kvalit její role ve filmu Halloween 20, kde přijala roli akční hrdinky, zůstane jejím nejlepším výkonem. Přes inovativní zápletku s příběhem mladíka, který je bohužel fascinován vražedným idolem, se stejně tento nový horror dostane do schematické druhé půlky, kde musí dojít na likvidaci téměř všech hlavních postav. Je to nakonec velmi krvavé, režisér si nebere servítky, takže žádná objevná psychologie.

Buďme rádi, že halloweenský svátek nemá u nás nijak silnou tradici a nebude spojován s podobnými filmovými sériemi. Jen možná pár filmových fandů si bude pamatovat, že vyšinutý jedinec strašil pouze na plátně. Mládež se ale do kin na podobné tituly trousí a tady vzniká otázka, proč je krvavé násilí stále přitahuje? Uříznutý jazyk skákající na pokřivené vinylové desce, drcení hlavy pod drátěným plotem, krev stříkající z rány a další explicitní scény už vyvolávají nechuť na podobné filmy dále chodit. Ne, tohle už není dávno umění, ale doufejme, že pouze varování před realitou, která nesmí nikdy nastat. Netruchleme, že Halloween skončil, naopak, radujme se, že přijdou podnětnější snímky, které mají smysl a které pro mladší generaci budou znamenat hodnotnější filozofii.

Hodnocení: herci 80 procent, hudba 70 procent, vizuální pojetí 85 procent, atmosféra 65 procent, poselství 30 procent.

 

alt
alt
alt
Nahoru