Máchovo jezero oslaví 21. května své 650. narozeniny

Verze pro tisk |

V letošním roce si připomínáme významné výročí, a sice 700 let od narození císaře Karla IV., který ze zanedbaných a zpustošených Čech vytvořil během své vlády prosperující zemi v srdci Svaté říše římské. Na území dnešního Libereckého kraje se nejvýrazněji otiskla zakladatelská ruka Karlova na Českolipsku, a to v Doksech u Máchova jezera.

Když v roce 1366 dal Karel IV. pokyn k založení Velkého rybníka u nevýznamného městečka Hirschberg (Doksy) pod hradem Bezdězem, možná tímto velkorysým činem chtěl oslavit své padesátiny. Proto Doksy řadou kulturních akcí budou po celý rok připomínat toto významné výročí. 30. července se bude slavit na Starosplavské pouti, 13. a 14. srpna si na městských slavnostech Doksy připomenou významná městská privilegia, která jim císař udělil, a položil tak základy dnešních Doks.

„V sobotu 21. května uvítáme Karla IV. s jeho družinou na královském hradu Bezdězu a ve 13.45 hod. na Máchově jezeře, aby se podíval, jak prosperuje jeho dílo. Po několika desítkách let jsme letos na Máchovo jezero opět vrátili sportovní rybolov. A tak se domnívám, že se nemáme za co stydět, protože pro nás tak důležitou vodní plochu řádně opečováváme. Přijďte do Doks k Máchovu jezeru oslavit nejen 650 let od jeho založení, ale i sedmisté narozeniny císaře Karla IV.,“ zve na tuto významnou akci Eva Burešová, starostka Doks.

V podhradí Bezdězu císaře Karla IV. uvítá starosta obce v 10.30 hod., v 11.30 proběhne na hradě Bezdězu rytířský turnaj na Karlovu počest.

Návštěvníci se pak mohou přesunout k Máchovu jezeru historickým motoráčkem, který bude odjíždět z vlakového nádraží Bezděz ve 13.20 hod. Od hradu Bezdězu zajistí dopravu k vlaku autobus.
Odpolední program na hlavní pláži Máchova jezera bude zahájen ve 13.45 hod. slavnostním průvodem císaře Karla IV., který vyjde od loděnice.

„Ve 14 hod. proběhne slavnostní ceremoniál založení Velkého rybníka a předání zakládací listiny, v krátkých vystoupeních se představí císaři Karlu IV. jednotlivé dokské spolky a mateřské školy,“ upřesňuje Renata Mauserová.
V 15 hod. vystoupí Bohuš Matuš s muzikálovými melodiemi, poté sehraje MŠ Staré Splavy divadelní hru Jana Wericha. Svým hudebním vystoupením v dobových kostýmech jistě potěší dětský houslový soubor Fidula při ZUŠ Doksy. V 16.30 Míša Dolinová v hodinové dětské show rozdovádí nejen děti, ale na své si přijdou i jejich rodiče. V pozdním odpoledni se představí ženský pěvecký sbor Babíny di Doksy, taneční škola Enliven Centre a ženy z SK 3D. Slavnostní odpoledne zakončí kapela Turbo.

„Odpoledne si můžete zpestřit okružními jízdami na lodi s hudebním doprovodem za snížené jízdné. Pro návštěvníky za Starých Splavů jsme zajistili na hlavní pláž do Doks dopravu lodí. Odjezd lodi ze Starých Splavů je ve 13.15 hod.,“ sděluje Vladimír Reichert ze společnosti Regata Máchovo jezero.

Kulturní program na hlavní pláži bude doplněn atrakcemi pro děti a stánkovým prodejem. Vstupné na oslavy na Máchově jezeře je samozřejmě zdarma. 

Významnému výročí je věnována výstava Máchovo jezero na mapách minulých století v Památníku K. H. Máchy, MěKS ve spolupráci s Vlastivědným muzeem a galerií v České Lípě připravuje výstavu Máchovo jezero v turistických průvodcích a Máchovo jezero na obrazech Pavla Formana. 

alt
Nahoru