Nelegální výkopy archeologických nálezů nezůstanou bez postihu

Verze pro tisk |

K Máchovu jezeru se sjíždějí nejrůznější hledači "pokladů", policisté jim věnují zvýšenou pozornost.

Vypuštěné Máchovo jezero na Doksku přilákalo v posledních několika týdnech kromě zvědavých turistů také hledače historických cenností, kteří se ve zdejším prostoru procházejí s detektory kovů, skládacími lopatkami a polními rýči. Tito lidé se tu velmi často dostávají do konfliktu se zákonem. Čeho se vlastně kopáním do dna jezera dopouštějí?

Podle zákona o státní památkové péči č. 20/1987 Sb. se ten, kdo provádí neoprávněné výkopy na území s archeologickými nálezy, dopouští přestupku, za který mu příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností může uložit pokutu až do výše 2 000 000 korun.

Archeologickým nálezem se přitom rozumí věc, která je dokladem nebo pozůstatkem života člověka a jeho činnosti od počátku jeho vývoje do novověku a zachovala se zpravidla pod zemí. Do tohoto časového úseku například spadá i nález z období 2. světové války.

Movité archeologické nálezy jsou vlastnictvím kraje, v jehož územním obvodu byly učiněny.

Ze zákona o státní památkové péči vyplývá i to, že o archeologickém nálezu, který nebyl učiněn při provádění archeologických výzkumů oprávněnými pracovníky, musí být učiněno oznámení nejbližšímu muzeu nebo archeologickému ústavu, a to buď přímo nebo prostřednictvím obce, v jejímž územním obvodu k archeologickému nálezu došlo. Kdo poruší tuto oznamovací povinnost, dopouští se přestupku, za který mu příslušný krajský úřad může ve správním řízení uložit pokutu až do výše 4 000 000 korun.

Pokud si někdo přivlastní archeologický nález, jehož hodnota dosáhne částky nejméně 5 000 korun, dopouští se přečinu zatajení věci a v případě jejího znehodnocení i přečinu poškození cizí věci.

Policisté proto v těchto dnech dění na Máchově jezeře monitorují a zjistí-li, že někdo z přítomných majitelů detektoru kovů porušil zákon o státní památkové péči, jeho jednání zadokumentují a případ oznámí k dalšímu opatření příslušnému úřadu do správního řízení. Trestné činy řeší samostatně orgány činné v trestním řízení. Policisté přitom velmi úzce spolupracují s pracovníky vlastivědného muzea.

V prostoru Máchova jezera dnes policejní hlídka přistihla 36letého muže z Litoměřicka při tom, jak se s lopatkou v ruce snažil vykopat nález, na který před tím reagoval jeho detektor kovů. Posléze se ukázalo, že ze země vykopal současné mince v celkové hodnotě 30 korun. Nicméně tím, že tu prováděl neoprávněný výkop, se dopustil přestupku, a proto ho policisté převezli na místní služebnu k podání vysvětlení. Jeho případ projedná ve správním řízení Městský úřad v České Lípě. Namátkové policejní kontroly na Máchově jezeře budou pokračovat i nadále.

Nahoru

Komentáře

Re: Nelegální výkopy archeologických nálezů nezůstanou bez ...

Takže, až v létě budu s lopatkou v ruce s dětma stavět na pláži hrad z písku můžou mi dát pokutu až 2 000 000 kč? Tak to abych začal šetřit :-)

Nahoru

Re: Nelegální výkopy archeologických nálezů nezůstanou bez ...

Také si hlídejte psy, když je chytne hrabivá....no prostě vítejte v kapitalismu. Je skvělý....

Nahoru

Re: Nelegální výkopy archeologických nálezů nezůstanou bez ...

Bejt tady komunisti,tak detektory kovů mohli mít akorát tak milicionáři pro nácvik hledání min a černých skříněk západních ideologických diverzantů..A obyčejný lid měl po starostech,strrana a vláda to vyřešila za něj.Zlatý realsocialismus.

Nahoru

Re: Nelegální výkopy archeologických nálezů nezůstanou bez ...

Jen bych rád upozornil pana ani za prase, že zákon je z roku 1987 a to byli u moci jeho soudruzi. Ale jinak mi to připadne taky ulítlý. Někdo vykope 30 korun a pomalu ho odvedou v klepetech.

Nahoru

Re: Nelegální výkopy archeologických nálezů nezůstanou bez ...

No možné to je ale nikdy jsem neslyšel, že by ho někdo uplatňoval na posezonní hledače. Pláže po létě a sjezdovky po zimě jsou jich plné. Detektorkluby (viz detektorweb) fungují zcela normálně a legálně a pořádají burzy nálezů. Nic divného. Výše zmiňovaný případ je očividně iniciativa jakéhosi exota, který se režimu urval z vodítka a dostal se na chvíli mimo ovládaní oháněje se jakýmsi zákonem. Řečeno slovy klasika...bo aj u policie možu byť voli...stejně jako kdekoliv jinde...třeba na gymplu...

Nahoru