Kriminalisté odhalili tři varny pervitinu

Verze pro tisk |

V uplynulých dnech se kriminalistům podařilo odhalit tři varny pervitinu a zahájit trestní stíhání pěti pachatelů, kteří drogu vyráběli a distribuovali v Jablonném v Podještědí.

Na začátku letošního roku kriminalisté z Oddělení obecné kriminality Územního odboru v České Lípě zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, ze kterého byl v té době podezřelý 33letý muž z Českolipska. Jednalo se konkrétně o podezření z distribuce drogy pervitin.

V průběhu prověřování jeho trestné činnosti kriminalisté zjistili, že kromě distribuce pervitinu i samotnou drogu vyrábí. Dále bylo zjištěno, že s výrobou, získáváním prostředků k výrobě i s následnou distribucí podezřelému pomáhá několik dalších osob.
Na základě získaných poznatků bylo tento týden v úterý 12. srpna přistoupeno k realizaci celého případu, při kterém na různých místech v Jablonném v Podještědí bylo s předchozím souhlasem okresního státního zástupce zadrženo celkem pět osob včetně hlavního podezřelého výše uvedeného 33letého muže – všichni z Českolipska. Následně byly na čtyřech místech v Jablonném v Podještědí provedeny domovní prohlídky, při kterých byly zajištěny tři „varny“ pervitinu.

Vzhledem k počtu pachatelů proběhlo jejich zadržení ve spolupráci s družstvem Pořádkové jednotky Územního odboru Česká Lípa. Vlastní domovní prohlídky následně prováděli kriminalisté Oddělení obecné kriminality Územního odboru Česká Lípa ve spolupráci s členy „TOXI týmu“ Krajského ředitelství policie Libereckého kraje a dvou psovodů Krajského ředitelství policie Libereckého kraje se služebními psy – specialisty na vyhledávání drog. Na samotné realizaci se podílelo celkem 50 policistů.

Hlavní podezřelý 33letý muž byl obviněn ze spáchání zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za jehož spáchání mu hrozí trest odnětí svobody až na 10 let. Za vinu je mu kladena výroba 800 g pervitinu a distribuce minimálně 150 g této drogy.

Další 33letý pachatel byl obviněn ze spáchání přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za což mu hrozí trest odnětí svobody až na pět let. Tento obviněný je spolupachatelem při výrobě pervitinu s hlavním obviněným a sám také drogu vyráběl i distribuoval.

Třetí pachatel – 28letý muž, který je spolupachatelem hlavního obviněného při výrobě pervitinu a následně i jeho distributor, byl obviněn ze zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za jehož spáchání mu hrozí trest odnětí svobody až na 10 let.

Čtvrtým obviněným z přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy v tomto případu je 23letý muž, který pervitin distribuoval, za což mu hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Poslední pachatel – též 23letý muž byl obviněn také z přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Za vinu je mu kladena distribuce drogy a i jemu v současné době hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Na oba třiatřicetileté obviněné soudce Okresního soudu v České Lípě uvalil vazbu a ostatní tři muži jsou dále stíháni na svobodě.

nprap. Dagmar Sochorová
15. srpna 2014

Nahoru