Vyjádření PČR k nahrávce "Rom napadl vozíčkáře v České Lípě"

Verze pro tisk |

Přečtěte si vyjádření - článek PČR Krajského ředitelství policie Libereckého kraje k nahrávce s názvem "Rom napadl vozíčkáře v České Lípě".

Ve čtvrtek kolem 15.50 kontaktoval 26letý mladík prostřednictvím linky Policie ČR 158 operační středisko a informoval policisty o tom, že byl ve stejný den kolem 14. hodiny v České Lípě okraden svým známým. Policisté za ním vyjeli, aby zjistili bližší informace k případu a mladíka zastihli v centru města. Jedná se o vozíčkáře, který jim sdělil, že mu jistý muž, který ho doprovázel, a kterého zná pouze křestním jménem, měl odcizit dvě stravenky. O fyzickém napadení se nezmínil a žádné viditelné zranění na sobě neměl. Vzhledem k tomu, že byl pod vlivem alkoholu, odložili policisté jeho výslech na pátek.

Oznamovatel vypovídal do protokolu dnes a vyslechnut byl také k otázce, zda byl ve čtvrtek fyzicky napaden. Policisté tak reagovali na v pátek zveřejněnou videonahrávku o napadení českolipského vozíčkáře Romem. Na takto konkrétní otázku oznamovatel potvrdil, že napaden byl, a to v souvislosti s již oznámenou krádeží stravenek. Podle jeho vyjádření stravenku dostal od neznámého člověka před Kauflandem poté, co on a jeho společník prosili o peníze nebo nějaké jídlo. Po dvou stravenkách dostali oba muži a on si ty své uložil do baťůžku. Když po nějaké době zjistil, že mu stravenky chybí, obvinil z krádeže svého známého a dostal se s ním do sporu. Tento muž se ho pak snažil kopnout do oblasti hlavy a oznamovatel jeho útok vykryl rukama. Žádné zranění mu tím nevzniklo a útočník pak utekl. Policistům si na tento incident ve čtvrtek nepostěžoval, protože ho prý více trápily odcizené stravenky. Oznamovatel zná útočníka jen křestním jménem a policisté nyní po jeho totožnosti pátrají. Podle napadeného se v žádném případě nejedná o muže romské národnosti. Tudíž, informace o tom, že vozíčkáře napadl Rom, není pravdivá. Autor, který tuto náhodně pořízenou nahrávku incidentu rozšířil, o národnosti útočníka jen spekuloval.

Policisté hledaného útočníka pravděpodobně obviní z výtržnictví, dále musejí vypátrat, u koho stravenky vozíčkáře skončily.

por. Bc. Ivana Baláková
1. srpna 2014

Video a vyjádření MP naleznete zde.

Nahoru