Rok šikovných rukou 2016 aneb Řemesel se nebojíme

Verze pro tisk |

Motivovat děti, jakou cenu mají šikovné ruce, které dokáží vytvořit něco krásného nebo užitečného. Aby se nová generace nebála vsadit na vlastní zručnost a šikovnost, až přijde její čas na volbu budoucího povolání. To je hlavní moto a cíl projektu Rok šikovných rukou 2016 aneb Řemesel se nebojíme, který dnes vyhlašuje město Česká Lípa.

„Idea celého projektu vznikla vloni z  diskusí komise pro zaměstnanost, podnikání a dotační programy, kterou jako svůj poradní orgán jmenovala rada města. V komisi jsou zástupci významných českolipských zaměstnavatelů a jako host tam dochází i ředitelka českolipského pracoviště Úřadu práce. Poptávka po technických profesích a řemeslech – po šikovných rukou – zněla na každém jednání. Lidí, kteří taková povolání ovládají, je čím dál méně. Přemýšleli jsme proto, jak podpořit šikovné a zručné ruce už u školáků,“ připomíná starostka Romana Žatecká.

„A tak se město rozhodlo spustit projekt zaměřený na českolipské školáky i předškoláky. Jeho součástí je v první řadě velká soutěžní přehlídka manuálně vytvořených výrobků a předmětů, jejichž autory budou děti navštěvující naše mateřské a základní školy. Dále to je materiální podpora soutěže i pracovního vyučování na základních školách a exkurze žáků u místních zaměstnavatelů,“ popisuje ve stručnosti obsah projektu místostarostka Alena Šafránková.

První exkurze pořádané v rámci projektu zprostředkovalo město u dvou místních zaměstnavatelů už vloni na podzim, kdy do firmy Festool vyrábějící elektronářadí zavítalo více než 300 deváťáků a šití autopotahů ve společnosti Jonson Controls si prohlédlo bezmála 200 deváťáků. Už vloni začala také materiální podpora pracovního vyučování, do které se rovněž zapojila například firma Festool a místním základním školám věnovala soupravu se svým  nářadím.

„V letošním roce chceme v exkurzích pokračovat, ale přednost by měli mít žáci 7. a 8. tříd. Pokračovat bude i podpora školních dílen, pro které ve spolupráci s místními firmami a živnostníky zajišťujeme různé druhy materiálu pro školní výrobky i pro zmíněnou soutěžní přehlídku,“ upřesňuje místostarostka a zdůrazňuje, že nápadům a materiálům k výrobě soutěžních exponátů se školám meze nekladou a na jejich odevzdání mají čas do 26. dubna. Soutěžící budou rozděleni do tří kategorií (MŠ, ZŠ I. stupeň, ZŠ II. stupeň) a do každé bude moci škola přihlásit na přehlídku 3 výrobky. Všechny soutěžní exponáty budou vystaveny v KD Crystal od 2. do 25. května, o nejkvalitnějším, nejhezčím, nejzajímavějším díle rozhodne odborná porota. Veřejnost pak bude moci svým hlasováním udělit i Cenu veřejnosti. Vyhlášení vítězů ve všech kategoriích plánuje město na oslavu Dne dětí 1. června v KD Crystal.  

Nahoru