Dnes je 27. 09. 2024
svátek má Jonáš

Českolipský učitel roku 2012

Město Česká Lípa již počtvrté ocenilo své nejlepší pedagogy. Za výbornou pedagogickou práci bylo na českolipské radnici oceněno titulem Českolipský učitel roku 2012 hned pět nominovaných žen.

„Jsou to již čtyři roky, kdy jsme toto zvláštní ocenění u příležitosti březnového svátku učitelů udělovali poprvé. Velice mne proto těší, že v  tradici pokračujeme a čestným titulem každoročně odměníme několik našich nejlepších pedagogů, kteří působí ve školách zřizovaných městem Česká Lípa, kde vychovávají a vyučují naše děti,“ říká starostka Hana Moudrá.

Ocenění z rukou starostky, místostarosty Tomáše Vlčka a vedoucí odboru školství Jany Veindlové, tak převzala Jitka Vlková ze ZŠ a MŠ Moskevská, Lubomíra Hejnová ze ZŠ Dr. M. Tyrše, Lenka Limberková ze ZŠ 28. října, Věra Hrušková nominována MŠ Sovička a Eva Samešová, kterou nominovaly hned dvě mateřské školy, MŠ Sever a MŠ Bratří Čapků. Všem oceněným byla kromě pamětního listu předána finanční odměna ve výši 3.000,- Kč, jež je s tímto oceněním spojena.

Poprvé se toto zvláštní ocenění u příležitosti březnového svátku učitelů předávalo v roce 2009. Prvními držitelkami se staly pedagožky Vlasta Mikešová, Jarmila Demlová, Taťána Hylmarová a Danuše Šimková. V  roce 2010 získali ocenění Eva Hyblerová, Božena Skořepová, Šárka Mášková, Květoslava Hradecká a Pavel Hryc. V loňském roce pak ocenění převzali Marie Musilová, Tomáš Policer, Miloslava Filipová a Iveta Kurdzielová.

MEDAILONKY OCENĚNÝCH UČITELŮ

1) Mgr. Jitka Vlková, nominována ZŠ a MŠ Moskevská

Na Základní, praktické a mateřské škola se sídlem v Moskevské ulici pracuje Jitka Vlková 15 let. Je uznávanou odbornicí na problematiku autismu. Práci věnuje mimořádné úsilí, dosahuje vynikající výsledky. Pracuje i jako metodik a své znalosti a zkušenosti předává dalším kolegům na krajské úrovni. Je rovněž autorkou speciálních pomůcek. Působí i jako poradce pro pedagogické pracovníky předškolních zařízení a nad rámec svého úvazku pracuje s předškolními dětmi.  Podle ředitelky školy J. Pomikálkové je i díky slečně Vlkové jejich škola uznávána jako špičkové pracoviště v oblasti autismu.

2) Mgr. Lubomíra Hejnová, nominována ZŠ Dr. M. Tyrše

Lubomíra Hejnová působí na Základní škole doktora Miroslava Tyrše již přes dvacet let a od roku 1998 zde vykonává také funkci zástupkyně ředitele. Své pedagogické profesi se však věnuje ještě déle, neboť po studiích na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem, kde vystudovala obor učitelství pro I. stupeň se zaměřením na tělesnou výchovu, začínala v roce 1979 na Základní škole v Kravařích. Několik let pak působila také na jestřebské základní škole. Na škole Dr. Miroslava Tyrše kromě toho, že organizuje výuku 1. stupně, organizuje také mimoškolní aktivity v podobě školní družiny a školního klubu.

3) Lenka Limberková, nominována ZŠ 28. října

Lenka Limberková se po základní škole rozhodla studovat Střední pedagogickou školu v Litoměřicích, aby se jako vychovatelka mohla věnovat dětem školního věku. Své přání si splnila a po maturitě, v roce 1991, nastoupila do družiny na školu v Moskevské ulici. A nyní již 7. rokem působí jako vychovatelka školní družiny a školního klubu na Základní škole 28. října, kde se zaměřila na mimoškolní výchovnou činnost dětí 1. i 2. stupně. Mimo výchovné práce se zde věnuje tanečnímu souboru Čtyřlístek. Ten sdružuje 45 stálých tanečníků školy Špičák ve věku od 6 do 15 let.

4) Věra Hrušková, nominována MŠ Sovička

Věra Hrušková se pedagogické práci s dětmi naplno věnovala od roku 1965 do roku 2004, kdy odešla do zaslouženého starobního důchodu. Největší část svého profesního života strávila v Mateřské škole v Eliášově ulici, kde po třicet let vzdělávala a vychovávala ty nejmenší. V této školce také 22 let vykonávala funkci ředitelky a ve spolupráci se základní školou Dr. M. Tyrše a rodiči se intenzivně věnovala i problematice školní zralosti budoucích prvňáčků. Svou každodenní svědomitou a obětavou prací pak celý kolektiv motivovala, aby vytvářel pro děti vstřícné a podnětné prostředí. Vzhledem k tomu, že byla výborným pedagogem, byla jmenována také okresní metodičkou pro začínající učitelky.

 

5) Eva Samešová, nominována MŠ Sever a MŠ Bratří Čapků

Eva Samešová je absolventkou Střední odborné pedagogické školy v Liberci. Tehdejší režim jí totiž neumožnil, aby pokračovala ve studiu na vysoké škole. Nedostatek kvalifikovaných sil, kvůli němuž jí bylo doporučeno, aby se na začátku 60. let zapojila do pracovního procesu, přispěl paradoxně k tomu, že se stala vynikající učitelkou mateřské školy a patří k uznávaným odbornicím ve vzdělávání předškolních dětí. Začínala ve Starých Splavech, ale posléze svoji pedagogickou dráhu spojila s Mateřskou školou v Dubické ulici, kde byla v roce 1978 jmenována také ředitelkou. Zdejší kolektiv byl pod jejím vedením několikrát oceněn za výbornou pedagogickou práci. K významným počinům patřila i realizace projektu „Když Alenka stůně“ na mateřských školách českolipského okresu, za což byla jako lektorka pro zavádění zdravotní výchovy do MŠ v roce 1987 oceněna také Červeným křížem.

 

Kateřina Urbanová

tisková mluvčí MěÚ Česká Lípa

Komentáře

Re: Českolipský učitel roku 2012

Jen nevím, proč se anketa nejmenuje Českolipská učitelka. Znám kolegyně, kterých by se titul Učitel dotkl. Asi podobně, jako když mě hejtman nominoval do funkce a v oslovení bylo Paní učitelka.

Nahoru

Re: Českolipský učitel roku 2012

Myslím, že by stálo za uvedení též http://www.novinky.cz/veda-skoly/263217-nejlepsi-ucitelky-anglictiny-jsou-z-prahy-a-ceske-lipy.html

Nahoru